טקס פתיחת חגיגות ל”ג בעומר
תשע”ב 2012 בבית עבו בצפת

חגיגות ל”ג בעומר תשע”ב בצפת ובמירון נפתחו בפעם ה-179בטקס המסורתי של הובלת ספר התורה העתיק מבית עבו לבית הכנסת של הרשב”י במירון. ממשיכה של המסורת בדור החמישי, יוסף עבו עברון, קרא בקול נרגש את תולדות המסורת לדורותיה והודה לקהל המוזמנים הרב שמילא את חצר בית עבו ההיסטורית ואת הרחבה הסמוכה על נוכחותו המסיבית באירוע.

“ואלה תולדות המסורת

מימינו של יוסף המדפדף בתולדות המסורת לאחר הקראתה, שר המשפטים, הפרופ’ יעקב נאמן; מר אילן שוחט ראש העיר צפת; רבה של צפת, הרב שמואל אליהו; רבה של חב”ד הרב ביסטריצקי. משמאלו : רפי עבו (בנו של צבי עבו ז”ל), נציג שגרירות צרפת בישראל, הקונסול של חיפה, מר ז’אן כריסטיאן קופון. מוזמנים נוספים סביב לשולחן: ראש המועצה הדתית בנימין לגזיאל; הרב אשר זמל, רבה של המועצה האזורית לב השרון; עמוס צוריאל, ראש המועצה הדתית באריאל; מפקד משטרת צפת, סנ”ץ עופר קנטרוביץ.


דברי ברכה
בדברי המברכים באה לידי ביטוי ההערכה להמשכה של המסורת ארוכת השנים על ידי משפחת עבו לדורותיה:
שר המשפטים, הפרופסור יעקב נאמן ( “המסורת מסמלת את אחדותו של עם ישראל, יהי רצון שתמשיכו עוד הרבה שנים !”); ראש העיר צפת, מר אילן שוחט (“מסורת בית עבו חלק בלתי נפרד מההיסטוריה של צפת”); הרב שמואל אליהו, רבה של צפת (“ל”ג בעומר מסמל את אחדותו של עם ישראל ומשלב לא רק את הדור הזה אלא גם את הדורות הקודמים!”); הרב ביסטריצקי, רבה של חב”ד (“המשיכו במסורת הקדושה הזו עוד שנים רבות , עד קץ הדורות, ותבוא עליכם הברכה!”); הרב אשר זמל, רבה של המועצה האזורית לב השרון (“יהי רצון שהשמחה והחמימות הזו של מסורת ל”ג בעומר בבית עבו לא תיפסק עד עולם!”); ראש המועצה הדתית, בנימין לגזיאל(“משפחת עבו, חזקו ואמצו , יהיה רצון ונשוב וניפגש פה בחגיגות ל”ג בעומר עוד שנים רבות!”);אחרון המברכים, ז’אן כריסטיאן קופון, נציג השגרירות וקונסול צרפת בחיפה, ציין בגאווה שזו לו הפעם השלישית להשתתף אישית בחגיגות ל”ג בעומר המסורתיות בבית זה והעלה על נס את חלקה של משפחת עבו לדורותיה בהידוק הקשרים בין צרפת לעם ישראל מהתקופה העותומאנית ועד לימינו.

נציג שגרירות צרפת בישראל וקונסול חיפה, מר ז’אן כריסטיאן קופין והמתרגמת אלין סוויסה

טקס פתיחת ארון הקודש
התפילה והפזמונים

בתום דברי הברכה קהל הנאספים הצטופף ליד ארון הקודש והשתתף בתפילה ובפזמונים שליוו את הוצאת ספר התורה, בניצוחו של החזן שלמה חדד. בתפילה ובפזמונים נטלו חלק ותיקי צפת נאמני המסורת.

מי שלא ראה את השמחה והצהלה סביב ספר התורה בבית עבו, לקבר הרשב”י במירון – לא ראה שמחה מימיו

מזה כמאתיים שנה, בערב ל”ג בעומר, הופך בית עבו ההיסטורי למוקד משיכה להמוני בית ישראל . אותו יום עוטה העיר צפת חגיגיות. סמטאות הרובע הספרדי המוזנחות מקיצות לרגע מתרדמת כל ימות השנה, לקול מצהלות החוגגים ובית משפחת עבו הופך שוב למגדלור, השולח את אלומת אורו אל נבכי הזמן.

ממשיכה של המסורת, יוסף עבו, התכבד בהוצאת הספר מארון הקודש והעבירו לרבה של צפת, הרב שמואל אליהו, וממנו עבר ספר התורה מיד ליד, בשירה ובריקודים.

רפאל עבו (בנו של צבי עבו ז"ל) רוקד עם הרב שמואל אליהו

רפאל עבו (בנו של צבי עבו ז”ל) רוקד עם הרב שמואל אליהו

שר המשפטים יעקב נאמן חוגג עם ספר התורה העתיק

שר המשפטים יעקב נאמן חוגג עם ספר התורה העתיק

יצחק ורד, הרוח החיה בחגיגות ל"ג בעומר בבית עבו מרקיד את הקהל בחצר

יצחק ורד, הרוח החיה בחגיגות ל”ג בעומר בבית עבו מרקיד את הקהל בחצר


המנחים ואמני הכליזמר בחצר בית עבו

המנחה הוותיק דני חדד, נעים זמירות ישראל (עומד מימין) – אמן הקלרינט העולמי, מוסא ברלין ולהקתו (משמאל)

והעיר צפת צהלה ושמחה
תהלוכת ספר התורה בחוצות צפת בדרכה למירון

נגן הקלרינט הבינלאומי מוסה ברלין ולהקתו בראש התהלוכה

צבי ודניאל עבו בניו של רפאל עבו, מנגנים בקלרינט ובדרבוקה

יוסף עבו עברון, דור חמישי למסורת, במכונית החגיגית המובילה את ספר התורה מצפת למירון

לחץ כאן לצפייה באלבום התמונות המלא מחגיגת 2012 תשע”ב