תשס”ט 2009 בבית עבו בצפת

יוסף בן רפאל עבו, ממשיכה של המסורת בדור החמישי, פותח את חגיגות ל”ג בעומר תשס”ט בפעם ה- 46
מימינו: פרופ’ יעקב נאמן שר המשפטים, הרב יעקב מרגי שר הדתות, מר אילן שוחט ראש העיר צפת

בתחילת דבריו, שלא כמקובל, פותח יוסף בהודעה דרמטית בדבר ניסיונות זדון לפגוע בשלמותו של בית עבו ההיסטורי: “אני פונה מעל במה זו לכל הרשויות הנוגעות בדבר ובמיוחד לראש העיר צפת, שלא ליתן היתר בנייה בצמידות לבית עבו, המוגן על פי החוק כאתר עתיקות באזור המיועד לשימור, מה שיפגע בשלמותו של הבית ההיסטורי – המבצר הסמלי האחרון של העיר העתיקה בצפת, שמחריביה טרם הצליחו להשתלט עליו”. בתום הודעתו עבר מיד לקריאת מגילת תולדות המסורת לדורותיה. * לחץ כאן לקריאת תולדות המסורת

 

 שגריר צרפת עם סיום כהונתו בישראל:
 משפחת עבו תרמה רבות לקשרי ישראל- צרפת

מימין: שגריר צרפת מר ז’אן מישל קאזה, משמאל: המתורגמן

שגריר צרפת בישראל,ז’אן מישל קאזה (Jean Michel Casa), ערב סיום כהונתו בארץ,נפרד במילים חמות ממשפחת עבו,”ממשיכתה של מסורת חגיגות ל”ג בעומר ושל תהלוכת ספר התורה למירון”. השגריר, שזו לו הפעם השנייה במהלך כהונתו בישראל להשתתף בטקס המסורתי של פתיחת חגיגות ל”ג בעומר – לא חסך בדברי שבח למארחיו והעלה על נס את תרומתה רבת השנים של משפחת עבו לדורותיה,לחיזוק הקשרים בין העם בישראל לצרפת.

 ראש העיר צפת: כל הכבוד לממשיכי המסורת ולמשפחת עבו

ראשון המברכים, ראש העיר צפת אילן שוחט, הטעים בפתח דבריו:
“להיות ממשיכה של מסורת בת 176 שנה, זה דבר מרגש, זה דבר מיוחד, ומי אנחנו שנשבור מסורת כזאת ארוכת שנים!  מלוא ההערכה וההוקרה לממשיכי המסורת מבית עבו, אך הכבוד כולו שלנו, של העיר צפת, היכן תמצאו ערים כאלה בארץ ובעולם, הממשיכות בהתמדה לטפח מסורת מיוחדת כזאת, בנאמנות כה עמוקה, במסירות כזו ! ולממשיכה של המסורת בדור החמישי, יוסף עבו עברון, אנו מודים על המאמץ הבלתי נלאה שהוא משקיע בארגון ובהכנות, אף כי לפעמים קשה מאוד אתו, שהרי הוא מקפיד על כל פרט, אינו חוסך בפגישות, בצפת, בתל אביב – והכול כדי להגיע לשלמות הרגע הנשגב שבו יוכל לברך על המוגמר בברכת ‘שהחיינו’.בתהילים פרק קי”א, בסיפא של פסוק ט’ נאמר: “עשויים באמת וישר”, אלה ראשי התיבות של משפחת עבו, רבותיי, וכאלה הם; אנו מצויים 17 ימים לפני חג השבועות, מחר, יום שלישי (‘פעמיים כי טוב’) הוא יום ל”ג בעומר; ‘עבו” בגימטרייה הוא גם 17, וגם המילה ‘טוב’ היא 17, אז הכול מתחבר ל’טוב’, וכפי שאנו שמחים פה בשמחת התורה, אנו רוצים שגם התורה תשמח בנו . נמצאים עמנו פה שני שרים בממשלת ישראל, ובהקשר זה אני רוצה להגיד להם רק דבר אחד: כתוב, ‘עץ חיים היא למחזיקים בה ותומכיה מאושר’, “עץ” הוא גם ראשי תיבות של ‘עיריית צפת’, היו נא אפוא השגרירים של העיר צפת, תמכו בה וחזקוה – ותהיו מאושרים. חג שמח לכולנו !”

שר המשפטים, פרופסור יעקב נאמן: היו אוהבין זה את זה

“לא אאריך בדברים”, פתח פרופסור נאמן ואמר: “אצטט לפניכם קטע אחד בלבד מכתבי התנא דבי אליהו רבא (פרק כח-כט), והייתי רוצה שיהיה המוסר השכל לשמחת התורה היום;וכך אמר הקב”ה לישראל: ‘בניי, אהוביי, כלום חסרתי דבר שאבקש מכם, ומה אני מבקש מכם אלא שתהיו אוהבין זה את זה, ותהיו מכבדין זה את זה, ותהיו יראים זה מזה, ולא ימצא בכם עבירה וגזל ודבר מכוער, שלא תבואו לידי פסול לעולם…’ “זה מה שצריך להנחות אותנו בימים קשים אלה”, פנה פרופסור נאמן לקהל החוגגים: “אני מקווה”, אמר, “שכולנו נקיים את דברי התנא דבי אליהו רבא, ככתבם וכלשונם. תודה רבה ולהתראות בשנה הבאה בשמחה גדולה זו!”.

משמאל: שר המשפטים פרופ’ יעקב נאמן, מימין: שר הדתות הרב יעקב מרגי

שר הדתות, הרב יעקב מרגי
מסורת עתיקה זו חייבת להימשך – ברוכים יהיו כל משתתפיה

“אני כולי נרגש ממעמד קדוש זה של פתיחת חגיגות ל”ג בעומר המסורתיות בבית עבו בצפת ותהלוכת ספר התורה העתיק אל קבר הרשב”י במירון ; ואני אומר ליוסף עבו, ממשיכה של המסורת בדור החמישי: עד מאה ועשרים ! ולקהל המשתתפים והחוגגים הנוטלים חלק בשמחה: חזקו ואימצו ! זכותו של התנא הקדוש, רבי שמעון בר יוחאי, שלכבודו נאספנו כאן היום הזה, תגן עלינו. ברוכים תהיו כולכם!”

 

רבה הראשי של צפת – הרב שמואל אליהו

בדברי ברכה חמים לכל הנוכחים – לשני השרים, לשגריר צרפת, לרבנים, לנציגי הציבור ולקהל החוגגים, שקידם את הרב בתשואות סוערות – פנה הרב שמואל אליהו בחמימות אל ממשיך המסורת, “יוסף, שומר החותם” ובירכו על מסירותו שאינה יודעת לאות לקיים את המסורת כהלכתה,  זה עשרות בשנים, כשמדי שנה עולה וגואה מספרם של הנוהרים למירון בל”ג בעומר. “אני זוכר שנים- אמר –   שמספרם הסתכם בכמאה אלף, אחר כך, הגיע מניינם למאתיים אלף – והוא הלך וגדל, שנה אחר שנה, עד כי אשתקד התבשרנו על 600 אלף חוגגים, בלשון התנ”ך, 60 ריבוא. מספר מאוד משמעותי לעם ישראל, כמספרם של יוצאי מצרים. ומה יהיה מספרם בהמשך ? אין עוד ספק, שעם ישראל מתעורר, יותר ויותר הוא מתחיל להבין את משמעות תרומתו הרוחנית של רבי שמעון בר יוחאי, אשר בשנים בהם הסתתר במערה מפני הרומאים, חיבר ע”פ המסורת את ספר הזוהר, שהוא הטקסט העיקרי של תורת הקבלה וכן את ה’מכילתא דרבי שמעון בר יוחאי’ – על ספר שמות.  עם ישראל צמא לרוחניות, ותקוותנו היא, שבזכות ההילולה דרבי שמעון, הזוהר של רבי שמעון, נאיר פנינו איש לרעהו;  אומרים שגם בשעת פטירתו של רבי שמעון פניו היו מאירות. מי ייתן והזוהר הזה, הנובע מעוצמתה של תורה, ילווה את כולנו שנה שלמה, שתמיד יהיו פנינו שמחים ומאירים בזכותו של התנא הקדוש, רבי שמעון בר יוחאי. תודה ולהתראות בבית זה בערב ל”ג בעומר הבא.

 

הרב ביסטריצקי, רבם של חסידי חב”ד

הרב ביסטריצקי, רבם של חסידי חב”ד, פתח בברכה חמה למשפחת עבו, לממשיכי המסורת ולכל המשתתפים בהילולה “המסורת הזו של פתיחת חגיגות ל”ג בעומר בבית עבו בצפת ותהלוכת ספר התורה היוצאת מבית זה למירון – אמר – הנה בעלת חשיבות ציבורית דתית עמוקה ויש לטפחה ולשומרה; שורשיה העמוקים והברוכים הנם נעלים ביותר ושומה עלינו לשתף בה יותר ויותר אנשים וכן להרבות בשמחה לכבודו של התנא הקדוש, רבי שמעון בר יוחאי, שלכבודו התכנסנו היום הזה כאן – עד שנגיע ב”ה לשמחה הגדולה של הגאולה השלמה”.

ומי שלא ראה את השמחה בבית עבו
בהילולה דל”ג בעומר –  לא ראה שמחה מימיו!
 

לחץ כאן לצפייה באלבום התמונות 2009 תשס”ט