לג בעומר 1962 סרטון תקופתי

מאת: גלילה טורקניץ’ בן אורי, דור חמישי לבית עבו

היו זמנים שידענו לחגוג שמחה כשמחה במלוא מובן המילה, אני מגישה לכם סרטון היסטורי, המשקף את פתיחת השערים בביתו של מאיר עבו להמונים שבאו לחגוג – מכל רחבי הארץ – את המסורת הנמשכת מזה מאות שנים של התהלוכה בערב ל”ג בעומר והוצאת ספר התורה מבית עבו בצפת למירון,

בסרטון (צולם לסירוגין על ידי גלילה ומילטון טורקניץ’), ניתן להבחין ברפאל עבו, בנו של מאיר ודור רביעי למסורת, מרים כוסית ״שהחיינו״ עם מילטון טורקניץ’ שהגיע מקנדה, מצוייד במסרטת 8 מ”מ, עם אשתו (אני) וילדיהם. הסרטון משנת 1962, מצליח לשקף, ולו לשניות מספר, את ההילולה והרגשות שנוגעים ללב ולנפש, עם הרב הראשי הראשון לישראל – חכם עוזיאל, עם בני דודי –  האחים יוסף וצביקו (יוסף עתיד להוביל את המסורת יובל שנים החל משנת 1964), ובן אחותי צופיה – מאיר שפיגלר הפעוט, (מאיר שפיגלר כיום מנהל הביטוח הלאומי), מרק, אנה ורייצי ילדיי,  ויתר בני המשפחה הזורמים בים הצועדים, על גגות ומרפסות, סמטאות צרות וככרות רחבות, על רגליים ועל כתפיים – אנשים, נשים וטף, כלי זמר שירים ורקודים.  חלק ניכר של אנשי צפת, שלקחו חלק במסורת חוזרת מדי שנה בשנה, אנשים מוכרים כמו חיומה (פרג’), נורי (הנישא על כתפיים), אהרון אבוחנה (כתפיים) ומשפחות רבות שמוכרים לתושבי צפת ודורותיהם. אנו צופים בהם על גבי המסך, בהמוני המשתתפים ונפעמים – כמה עצום היה מספר החוגגים בזמנו… היו זמנים ומי יתן והם ישובו עוד.

יומני כרמל 1962

יומני כרמל 1962

בסרטון הבא, שצולם על ידי יומני כרמל ומוצג בארכיון הסרטים הישראלי ירושלים, ניתן לראות הקלטה שחור לבן מאותו אירוע ממש בשנת 1962! הסרטון מלווה את התהלוכה מבית עבו בצפת לקבר הרשב”י במירון, כל זאת בליווי קריינות דרמטית ברוח התקופה. את סבא רפאל ניתן לזהות בפתח החצר, חובש כובע לבן.
תהנו