לקראת יום שחרור צפת 2021 | קטע מיומנו של צבי עבו לוחם תשח בעמדת אשתם

צבי עבו צפת 1948

צבי עבו הרובע היהודי 

בקטע הבא מיומנו של צבי עבו, תיאור חי ממקור ראשון, על מאורעות תש”ח בעיר צפת.
צבי מתאר את ההסתערות על מרכז אשתם, בפיקודו של בנימין גייגר, את המחסור בנשק, את השימוש ברימונים, את המוות האורב בכל פינה, ואת המזל הגדול.
מתוך ויקיפדיה: המרכז המסחרי הישן המכונה בית אשת”ם (ראשי תיבות של “אש תעשיות מתכת”) ניצב במורדות הדרום מערביים של הרובע היהודי בצפת. הוא גדול בממדיו, יצוק בטון, מנוקב מיריות בקירותיו, ושונה מבתי הרובע היהודי העתיק הסמוכים .לבניין הייתה חשיבות ביטחונית מכרעת במצור ובקרב על צפת. בהיותו מבנה חזק וגדול המוצב בחזית, מול הרובע הערבי, בגזרה שכונתה “גזרת סטלינגרד” שבו הוצבה גם עמדת בלויגרונד, והיה ברור כי נפילתו תביא לנפילת הרובע.

יומן אבא סיפור הסתערות מרכז עם בנימין גייגר 28-4-48

בעבודות ההכנה בתקופת המצור על העיר הוקמו על הבניין ארבע עמדות שנקראו עמדות “המרכז”. אחת על מרפסת הבניין שצפתה על הצד הצפוני והדרומי ועוד שלש עמדות ירי, שנפרצו בקיר הדרומי של המבנה וצפו אל הרובע הערבי. הבניין ספג פגיעות רבות מירי שכוון מהרובע הערבי ומעין זיתים. ביום י”א באדר תש”ח בעיצומה של ההתקפה הערבית על הרובע נהרג מפגיעת צלף, פרג’ יהושע אוחנה, בן צפת שהיה מפקד חוליית תת-מקלע סטן, על שמו נקרא יהושע (שוקי )אוחנה ראש העיר של צפת שנבחר ב־2018. בשנת 2020, במהלך עבודות פיתוח סמוך לבניין, התגלתה מנהרה שנחפרה במהלך מלחמת העצמאות מכיוון הרובע המוסלמי, ונועדה להגיע אל מתחת לבניין. המנהרה מסתיימת מספר מטרים לפני הבניין, ונראה שלא הושלמה עקב קריסה בגלל גשמי החורף

צפו בסרטון ובו בנימין גייגר ז”ל מפקד הקטע, מספר על הפריצה למרכז אשתם.

מראיין: רפאל עבו, בנם של צבי ושילה עבו