יום שחרור צפת 2022

תמונה קבוצתית בעמדת בית עבו

תמונה קבוצתית בעמדת בית עבו

ביום שחרור צפת האחרון, הגענו – שני נכדיו של רפאל עבו הנקראים על שמו –
רפי פינקלשטיין בן עצמונה וחיים ואנוכי רפאלה עבו עברון, בת יוסף ויהודית – לבית סבא, הלא הוא בית עבו, וסיפרנו לדור הצעיר והמתלהב, תלמידי בתי הספר היסודיים בעיר, על עמידת הגבורה של אבותינו בעיר צפת, ועל חלקם של בני משפחת עבו לדורותיהם בבניין העיר ובשמירה עליה.

סיפרנו על המסורת, על דגל צרפת שהתנוסס מעל הבית, על חלקה של המשפחה בגאולת האדמות בגליל במאה ה- 19- החל בקבר הרשב”י וכלה באדמות ראש פינה, יסוד המעלה ומשמר הירדן, סיפרנו על רפאל עבו – מפקד משמר העם, ועל חלקו בהגנה על הרובע בפרעות תרפ”ט ותרצ”ו,הזכרנו את בן הדודה של הורינו – זאב כהן הי”ד – שנהרג בהתקפה הראשונה על המצודה, את צבי עבו – דודנו, שהגן ברימונים על עמדת אשת”ם בפיקודו של בניימין גייגר, לצידו של חיומה פראג’, ועוד. התלמידים היו מתוקים וסקרנים, שאלו שאלות לעניין, והביעו רצון להגיע גם בערב ל”ב בעומר, להשתתף בפסטיבל השנתי של הוצאת ספר התורה מבית עבו בצפת למירון. אמן כן יהי רצון!

תודה רבה לשלמה חדד מ”מ ראש העיר היקר שליווה אותנו, למוטי כהן, מנהל אגף החינוך שהוביל את יום שחרור צפת ברמה העירונית, ולחגית בוכניק יד ימינו, שהפיקה את היום הזה. פרטים נוספים – בחוברת שחרור צפת –  מסע בעקבות לוחמים!